Umění odejít – příručka pro příliš hodné lidi

Sepsala jsem “příručku pro příliš hodné lidi”. Pro ty z nás, kteří jsme příliš tolerantní, příliš trpěliví a a štěstí druhých klademe nad to své. Kniha pomáhá dodat odvahu pustit se do zdravého konfliktu, znovu nastavit ztracené hranice i najít sebeúctu.

Pokud jste ten typ, který s křečovitým úsměvem kývne i na to, co mu nevyhovuje.

Pokud jste ten typ, který vytrvale všem pomáhá, uhýbá, a rovná konflikty. Klidně do padnutí.

Pokud jste ten typ, který se bojí hádek a konfliktů a tak radši volí dobro druhých nad tím svým.

Pro lepší představu mrkněte na úryvek z kapitoly “Kdo jsou příliš hodní?”

…Asertivita není vaše silná stránka, neumíte za sebe dobře bojovat. Za ostatní ano, za sebe už ale hůř. Pokud na vás někdo zaútočí, leknete se, stáhnete se a těžko se zvládáte hájit. Konflikty vás nevýslovně mrzí, snažíte se jim vyhýbat, a pokud k nim dojde, nedají vám spát. Často také předstíráte, že jste spokojeni, abyste nemuseli sebe a druhé vystavit stížnostem a nevyhnutelnému sporu. Sporem může být i ta nejmenší nepříjemná záležitost. Neradi vracíte studené jídlo, nepolemizujete s kadeřnicí, nedokážete odmítnout vlezlého prodejce. Lehce se tak necháte do věcí navézt, protože neradi odmítáte. Zkrátka to nedokážete. Jste ke všem velmi tolerantní, rychle odpouštíte, a co víc, mnohdy se vlastně ani nenaštvete. Respektive skoro nikdy. Umíte být nekonečně trpěliví. Někteří o vás dokonce říkají, že jste splachovací, ale vám to zkrátka nevadí. Vlastně vám nevadí téměř nic. Jste velmi štědří, půjčujete peníze, vždy jste ochotní pomoci, okamžitě přijet a nabídnout, co jen můžete. Co máte, dáte, ať už jde o věci, nebo jen váš čas a energii. Těch máte pro své blízké vždy nevyčerpatelně mnoho a neváháte ani sekundu, abyste je rozhazovali do všech stran.

Pamatujete si narozeniny všech a dáváte osobní, promyšlené dárky. Protože vás zkrátka lidské touhy a potřeby zajímají. Když zrovna nečtete něčí myšlenky, tak si dáváte pozor, abyste nikomu neublížili, nikoho neranili, a hlavně nikoho neurazili. Pohodlí, spokojenost a štěstí druhých vám vždy přijdou důležitější než váš aktuální stav. I když jste unavení nebo nemocní, blaho ostatních vám vždy leží na srdci. Vy to přece vydržíte, vy jste zvyklí, pro vás to žádný problém není. Hlavně ať jsou všichni spokojení. Hlavně ať je klid. Hlavně ať se nehádají. Sami těžko rozpoznáváte, že jste v jakékoliv nevyhovující nebo bolestivé situaci. Stává se vám, že vás až vaši blízcí musí upozornit, že s vámi není jednáno s respektem. Že se k vám nechovají hezky nebo že už zacházíte za hranice svých možností. Že se přepínáte, že sebou necháte cloumat, že se necháte využívat. Vy jste si toho totiž doteď nevšimli. Slýcháte věty jako „já bych si tohle líbit nenechal“, „Jak se sebou můžeš nechat takto jednat“,„Já už bych se s takovým člověkem nevídal“. Vy to tak ale většinou nevidíte, vám to tak nepřijde. Nepříjemné chování nebo i urážky druhých umíte přejít, vyrovnat se nimi nebo si jich mnohdy ani nevšimnete. Pokud vás něco zamrzí, obvykle to nedáte najevo. Křivdy si necháváte pro sebe, nechcete svými problémy obtěžovat ostatní. Druzí se tak málokdy dozvědí, co vám opravdu ublížilo. A pokud už se někomu podaří vás urazit nebo vám jinak ublížit, jen zřídka cítíte vztek. Dotyčnému to nemáte potřebu vrátit, nikomu nechcete vynadat, případně ani druhému přiznat, že vás něco zamrzelo. Místo vzteku u vás většinou převládne lítost a smutek...

Pokud si knihu budete chtít přečíst, její cena je 199,- a koupí mi samozřejmě uděláte velikou radost. Vyplňte prosím formulář níže a platbu odešlete na účet 230062397/0300.

    Bez poštovného (199,-)

    S poštovným (268,-)